Kjære innbyggere og venner,
Gratulerer med dagen!
I dag samles vi for å feire en av de viktigste dagene i året, Samenes nasjonaldag 6.februar. Dette er en dag for stolthet, en dag for felleskap og en dag for å minnes vår historie.
6.februar 1917 stod Elsa Laula Renberg i spissen for det første samiske landsmøtet, som ble holdt i Metodistkirken i Trondheim. Dette var første gangen samer samlet seg for å arbeide for fellessaker på tvers av landegrensene.
Den gangen handlet det om areal, rettigheter og samisk skolegang. Og i dag, over hundre år senere, er disse temaene fortsatt like aktuelt.
Jeg ønsker å starte med å fremheve utviklingen som foregår her i Karasjok. Om to år vil vi ha en ny skole og helsesenter midt i bygda. Dette er store, viktige og fremtidsrettede bygg som vil komme våre barn, unge og ikke minst eldre til gode.
For litt over en uke siden besøkte vi Utsjok kommune for å styrke det grenseoverskridende samarbeidet mellom kommunene våre. Kultur og skole sto sentralt i samtalene, og møtet var en tydelig påminnelse om hvor viktig samarbeid på tvers av grensene er i Sápmi.
Samtidig må jeg nevne de store utfordringene knyttet til arealspørsmål i Finnmark. Det handler ikke bare om Melkøya. Det er snakk om kraftlinjer, vindkraft og andre store inngrep i naturen. Utbygginger som kan få enorme konsekvenser for naturen, reindriften og samiske samfunn.
Vi lever også i en tid der verden oppleves mer usikker og uforutsigbar. Som samfunn må vi være rustet og forberedt - også på alvorlige kriser og krig.
Vi må heller ikke glemme at vi lever i en tid med store klimaendringer, som i økende grad vil påvirker naturen og livsgrunnlaget vårt.
Midt i disse utfordringene blir det tydelig hvor viktig det er å ta vare på det samiske. Som ordfører er jeg spesielt stolt over den rollen Karasjok har for samisk språk, kultur og samfunnsliv. Her er samisk et levende språk, kulturen står sterkt og tradisjonene bæres videre av barn og unge. Det er en styrke, et ansvar, og noe vi må ta vare på og være stolt av.
Nettopp derfor er det så viktig at vi samles i dag for å feire og løfte fram og styrke det samiske felleskapet vårt.
Og så vil jeg avslutte med en stor takk til alle som bidrar til den fantastiske feiringen som er her i dag!
Med disse ordene takker jeg for oppmerksomheten og ønsker dere alle en gledelig feiring av Samenes nasjonaldag.
Lihkku sámi álbmotbeaivviin!
Gratulerer med dagen!